- Kewin du är grym
- Fair racing
- Pelikan Tatuering
Under veckan kom det besked som ingen önskade trots att Per Pelikan Carlsson inte på något sätt dolde sin cancer utan kämpade hårt. Jag hade många och långa samtal med pappa Per om regler , dispenser och hur Kewin skulle kunna få köra trots sin mycket blygsamma ålder. Så det började med Krutcupen sen blev det stec light och 2025 skulle det tas klivet upp.
- Stec Light 11 år
- Promota teamet& stec
- Första pokalen 10 år
Vi från STEC / Krutcupen sörjer för du var unik Per (Hur många tatuerar in teamnamnet) Du visste att cancern skulle vara obotlig och att du ville köra ihop med sonen tills ”Peggy” (bilens namn) skulle parkeras. Nu får du min vän följa loppen från ovan och STEC har alltid en förarplats till dig Kewin. Jag saknar redan dina samtal och din bortgång kommer vi hedra den 24 Maj på Tierp Arena.
Egentligen känns det som bloggen kan stanna nu för ibland kommer livet före även racingen.
QR code till årets live timing system.
E-mail theo@stec.se är adressen till Theo som vi nu har skrivit avtal med under 2025 att sköta tidtagningen.
C-1 satsar i samverkan med Skyltstället. Josef fortsätter att leverera skyltar , flaggor , tält etc till teamen och du som har företag passa på att beställ hem snygga profil saker från Josef Klicka han fixar allt du ber om inom profilering Just dessa skall användas av www.c1nordic.se vid målgång
Vi jobbar även med att ta fram Licenskort och godkända fordon markeringar.
Racing License, 85x55mm, utan utfall, 250214 Approved vehicle 2025, 100x70mm, utan utfall, 250214
Tyvärr 5 April Test&Tune får ställas in då intresset inte är stort nog för en testdag. Vi kommer försöka om det finns intresse att köra på Gotland ring dagen före men synd det inte var fler som gillade ideën med en test&tune dag.

2000 intresserade besökare med över 5 månader till start ?
Vi pratar om Trollhättan Motorfestival 9 Augusti och vad har den med STEC att göra? Facebook event klicka Jo så här tänker vi att från Trollhättan till Kinnekulle Ring är det knappt 8 mil. Vilket enastående tillfälle att promota ditt team och marknadsföra serien för tusentals motorintresserade vänner på testbanan. Samtliga STEC team har gratis exponeringsplats och tillfället med drygt 1 månad kvar till finalen på Kinnekulle ”är som en straffspark utan målvakt” att skapa fans och samverkansföretag.
Sist på veckans blog är en ny uppdatering om att ditt företag kan vara med på årets stec tröjor Så här såg vi ut på Norges Största Motorshow. Vill du synas på Sveriges Största Motorshow så kontakta oss på stec@stec.se
Senaste kommentarer