Bloggen börjar med Lucia tankar om tjejer 2026.

Stec har ofta gått i spetsen för tjejer och tjejer på banan. Nu ska vi även gå i brächen för att tjejerna ska vilja komma till banorna.

Vi brukar ju resonera så här för att förarna ska trivas bäst så ska de kunna vara med och komma med synpunkter , förslag , ideer. Så mu gör vi samma för tjejerna och vi önskar förslag , tankar och gärna utanför den ordinarie ”boxen” Då den inte attraherar tjejer i den utsträckning vi önskar.

Vinprovning , Smink/hår företag som ställer ut , Speciellt tjej tält där ”kvinnor only” kan vara med ev barn för att bygga upp ett bra gäng för tjejerna som inte kör på banan.  Detta gäller ju naturligtvis inte alla tjejer men vi tror på att vi som arrangör bör göra mer för målgruppen. Så vi söker nu tjejer som vill ingå i en grupp ”brainstorming” som vill vara med i gruppen och skapa en bra lösning runt tävlingarna. kontakta oss gärna på email så skapar vi en kul säsong i depå området eller varför inte åka in till Linköping shopping under tävlingsdagen?

QR KODER 2026

Stec jobbar nu mycket för att det ska bli digitalt enkelt att exempelvis när du kommer till arenan

Trycka in qr kod läsatren på din telefon och få fram

  • Resultat service
  • Rtartlista
  • Tider för dagen
  • Varvtider i realtid
  • Dagens utställare
  • Dagens företagssponsorer

Hur gör du som inte kan detta med qr koder `?  Click 

Det finns även flera olika qr appar gratis till din telefon prova gärna på qr koden ovan och se om det fungerar. Vi kommer även köra med www adresser men prova gärna detta med qr kod för det går otroligt smidigt när man kommer in i den tekniken.

Sök  på ”QR-kodläsare” eller ”QR & Streckkodsläsare”

Android telefon

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gamma.scan&hl=sv

Iphone

https://apps.apple.com/se/app/qr-code-barcode-scanner/id1048473097

Minns du kepsen med symbolen 50 team ? 

Denna keps tryckte Skyltstället upp 2022 när vi hade 50 anmälda team till premiären på Mantorp.Det är alltid kul när nya team ringer och ställer frågor osv. och denna vecka hörde nya teamet 021-Racing av sig och ville anmäla sig för en hel säsong.  Vi berättade om bra gratis licenskurs men även om kraschfonden och de billiga transpondrarna . Detta känns väldigt bra och kan vi bli 50 team på Mantorp 18 april så står Josef beredd att trycka fler kepsar.

Däckavtal 2026.  Yokohama har ny ledning och nya sparkrav så avtalet stec haft sedan 2018 är nu borta. Så nu letar vi nytt avtal med subventionerade däckpriser till förarna 2026. Har du något bra tips så hör av dig för en bra däcklösning kommande säsonger. Vi tackar Yokohama för synnerligen bra avtal och hantering under dessa år.

STEC tomten Hasse gick ut på facebook inför 2 advent med ett bra erbjudande för ungdomar.

Min första racing körde jag på Mantorp Park.
3106 meter körglädje. Min julklapp till alla ungdomar under 24 år är att komma och köra på Mantorp 19 April 2026.
Denna gåva är mitt sätt att skapa möjlighet att under denna dag kunna erbjuda säker körning på bana.
Du får koär ett plus men ej nödvändigt mma med vilken bil du vill.
och du glöm inte att ta med din kompis.
God jul önskar racing Hasse.
samarbete med www.stec.se
för presentkort och mer info , anmälan på e-mail stec@stec.se
Får delas till alla och bjud in till årets julklapp. För fartglada.
25 år och uppåt kostar julklappen 1000 kr i mån av plats.
Tack Ingvar Lindgren för du tog med mig till Mantorp 1990
Vill du engagera dig i stec ungdomsteam 2026?
Vi söker dig som vill vara teamchef och allt i allo gärna flera vuxna som kan vara med 3-7 race nästa säsong.  Erfarenhet av racing är ett plus men ej nödvändigt utan det primära är ett intresse för ungdomar och en vilja att skapa nya duktiga förare som tar stec vidare till nästa generation.
Vill du engagera dig i stec centralt 
Vi söker nu engagerade tävlingsledare , domare , roddare , säljare , utvecklare som vill ta Skandinaviska mästerskapet ett steg till. Vi behöver fler som vill vara med och skapa den främsta långloppsserien i Sverige/Norge så slå en signal 070-798 23 78 så pratar vi din roll 2026.
After race movie 2023 

Kanske dags att skapa en ny vinjett ttill premiären 2026 så här såg den ut 2021

Detta var denna veckas blogg. Vi önskar dig och dina racekamrater en riktigt trevlig 2 advent.  Sprid gärna julklappen till ungdomarna och vill du ha ett presentkort så meila namnet på föraren så skickar vi ett snyggt på e-mail vi har även skickat ut massor med presentkort till ensamstående barnfamiljer vilket känns bra. som denna.